همه چیز درباره انواع جاروبرقی صنعتی و راهنمای خرید آن

همه چیز درباره انواع جاروبرقی صنعتی و راهنمای خرید آن

جاروبرقی صنعتی از مهم‌ترین تجهیزات نظافتی در فضاهای عمومی، اداری و تجاری بزرگ است. در این نوشته می‌خواهیم انواع و ویژگی‌های این دستگاه را بررسی کنیم.

    

جاروبرقی صنعتی از جمله تجهیزات نظافتی پر استفاده و متداول در فضاهای اداری، تجاری و عمومی است. حضور این دستگاه در کنار چند دستگاه نظافتی دیگر، برای مدیریت و حفظ پاکیزگی فضاهای بزرگ و پر رفت و آمد، ضروری به‌نظر می‌رسد. جاروبرقی‌‎های صنعتی به‌طور کلی همان کاری را انجام می‌دهند که از یک جاروبرقی معمولی در خانه انتظار دارید؛ اما تفاوت در قدرت، دوام و کارایی، از جمله مواردی است که این دستگاه را از مدل‌های خانگی خود متمایز می‌کند. اگر می‌خواهید با انواع جاروبرقی‌های صنعتی، ویژگی‌های مهم آنها و نکات خرید جاروبرقی صنعتی مناسب آشنا شوید؛ با مطالعه ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

 - روش کار و انواع جاروبرقی صنعتی

این دستگاه توسط برندهای داخلی و خارجی بسیاری تولید می‌شود؛ که هر کدام دارای مزایا و معایب ویژه خود هستند. ساختار کلی جاروبرقی‌های صنعتی مانند نمونه‌های معمولی آن است. در واقع این دستگاه‌ها با هر ابعاد و هر ویژگی خاصی، بر اساس یک یا چند موتور مکنده قدرتمند کار می‌کنند. موتور مکش، به جاروبرقی امکان می‌دهد تا آلودگی‌های سطح زمین را به کمک فرآیند مکش، از طریق خرطومی دستگاه جذب کرده و به مخزن زباله جاروبرقی منتقل کند.

اما نمونه‌های صنعتی تفاوت‌هایی با نمونه‌های معمولی دارند؛ که این ساختار و روش کار را بهبود داده و موجب قدرتمندتر شدن و افزایش کارایی دستگاه می‌شوند. در ادامه به بررسی این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

 

- تعداد موتورها و مزیت آن

جاروبرقی‌های صنعتی معمولا از دو یا سه موتور تشکیل شده‌اند؛ و به نمونه‌های تک موتوره، گاهی جاروبرقی نیمه صنعتی گفته می‌شود. علت استفاده از موتورهای چندگانه در این دستگاه‌ها، افزایش توان دستگاه و قدرت مکش آن است. معمولا وزن، اندازه و میزان آلودگی‌های موجود در سطوح فضاهای عمومی (مثل مراکز تجاری، اداری، فرودگاه‌ها، هتل‌ها و...) به دلیل ارتباط بیشتر با فضای باز و رفت و آمد گسترده‌تر، بیشتر است. به همین دلیل جاروبرقی نیازمند توانایی بیشتری برای جذب و مکش آنها خواهد بود.

از سویی افزایش تعداد موتورها به کاربر اجازه می‌دهد تا با تداوم بیشتری از این دستگاه استفاده کند. در واقع شما با یک جاروبرقی تک موتوره خانگی نمی‌توانید به صورت روزانه و در ساعات متمادی کار کنید؛ اما افزایش تعداد موتورها، این شرایط را فراهم کرده است که بدون نگرانی از خرابی زودرس، از جاروبرقی‌های صنعتی به مدت طولانی در طول روز استفاده کنید.

به دلیل دور بالای موتورهای جاروبرقی (۷۰۰۰  الی ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه) استفاده مداوم در مدت زمان طولانی (بیش از ۳۰ دقیقه) باعث میشود که درجه موتور افزایش پیدا کند و استهلاک آن را بیشتر میکند. برای مرتفع کردن این مشکل  سیستم تعویض موتور اتوماتیک این امکان را به جاروبرقی می دهد که زمان بیشتری را به صورت مداوم کار کند (حداکثر ۲ ساعت) . کارکرد برد اتوماتیک بدین صورت است که با روشن کردن آن دو موتور روشن میشود و هر ۵ دقیقه یکبار یکی از موتورها خاموش و موتور دیگر روشن میشود و در این سیستم هر موتور پس از ۱۰ دقیقه کار ۵  دقیقه استراحت می کند و باعث میشود که استهلاک بین موتور ها تقسیم میشود.  جهت خرید جاروبرقی سه موتور اتوماتیک اینجا کلیک کنید

 

- مکش آب و خاک

البته این ویژگی در همه جاروبرقی‌های صنعتی وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است هنگام انتخاب و خرید دستگاه به وجود آن توجه کنید. جاروبرقی‌های صنعتی آب و خاک، به شما اجازه می‌دهد که رطوبت موجود در سطح را نیز جذب کنید. در نظر داشته باشید که به‌طور معمول در فضاهای عمومی اداری و تجاری، تفکیک زباله‌های تر و خشک، سخت بوده و بهترین تصمیم انتخاب یک جاروبرقی آب و خاک است.

جاروبرقی‌های آب و خاک دارای موتور مخصوص جهت جمع‌آوری مایعات هستند؛ که اجازه می‌دهد به راحتی سطوح مدنظر را به‌طور کامل شستشو دهید. همچنین وجود فرچه‌ها و برس‌های مختلف به عنوان سری دستگاه، امکان انجام انواع روش‌های شستشو را برای محیط‌های مختلف در اختیار شما می‌گذارد. (مخصوص دستگاه جاروبرقی چند کاره شوینده)

  

- منبع تغذیه جاروبرقی صنعتی

در قریب به اتفاق جاروبرقی‌های صنعتی، منبع تغذیه دستگاه از طریق نیروی الکتریسیته تامین می‌شود. بعضی از جاروبرقی‌های نیمه صنعتی با برق تک فاز خانگی نیز کار می‌کنند؛ اما برخی جاروبرقی‌های صنعتی دائم کار برای تامین نیروی خود نیازمند برق سه فاز هستند. نوع این موتورها، دلیل این مسئله است. (موتور های توربینی)

نیروی الکتریسیته اجازه می‌دهد که دستگاه بدون ایجاد آلودگی محیطی کار کند. به همین دلیل نیز در فضاهای بسته، فضاهای پر رفت و آمد و تقریبا همه محیط‌های اداری، تجاری و عمومی، استفاده از جاروبرقی صنعتی با منبع تقذیه الکتریسیته، یک ضرورت است.

فارغ از نمونه‌های الکتریکی، در این زمینه نمونه‌های هواکار و دیزلی نیز وجود دارد؛ که البته بهتر است به آن جاروبرقی صنعتی نگوییم. چراکه بیشتر به عنوان دستگاه‌های مکنده قدرتمندی بوده که در صنایع خاص کاربرد دارند.

در نهایت این ویژگی‌ها موجب تولید انواع جاروبرقی صنعتی با اهداف مختلف و کارایی‌های متفاوت شده است.

  

 - مهم‌ترین نکات برای خرید جاروبرقی صنعتی

یک انتخاب خوب می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد. در زمینه خرید جاروبرقی صنعتی با توجه به تنوع مدل‌ها، موضوع انتخاب مناسب ممکن است کمی گیج‌کننده و سخت باشد. بنابراین در ادامه این مقاله می‌خواهیم چند نکته مختصر را درباره انتخاب و خرید یک جاروبرقی صنعتی مناسب مطرح کنیم.

اولین نکته توجه به فضای مدنظر شماست. جاروبرقی‌های صنعتی در فضاهای بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هتل‌ها، مراکز تجاری، مراکز اداری، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و... بعضی از این فضاها هستند. هر فضایی مختصات مخصوص خود را دارد. مثلا در یک فضای بیمارستانی بهتر است از جاروبرقی‌هایی استفاده کنید که از سیستم فیلتراسیون مناسبی برخوردار بوده و فیلترهای آن ریزترین ذرات موجود را نیز جذب کنند. از سویی در یک هتل، کم صدا بودن جاروبرقی و کوچک بودن احتمالا فاکتور بسیار مهمی در تصمیم‌گیری خواهد بود.

مساحت فضای مدنظر نیز موضوع مهم دیگری است که در انتخاب جاروبرقی موثر است. برای یک فضای 200 متری یک جاروبرقی نیمه صنعتی نیز می‌تواند از عهده وظایف محول شده برآید؛ در حالی که برای فضاهای بزرگ‌تر باید به دنبال نمونه‌های صنعتی دو یا سه موتوره باشید. البته در این میان مسئله میزان رفت و آمد و ایجاد آلودگی نیز باید در نظر گرفته شود.

توجه به نوع کفپوش محل مدنظر نیز نباید فراموش شود. مثلا در فضاهای هتلی و اداری، گاهی کفپوش‌ها از موکت هستند. در این شرایط طبیعتا شما به یک جاروبرقی آب و خاک نیاز نخواهید داشت؛ اما باید به دنبال یک جاروبرقی با برس‌های خاص و مناسب جاروکردن موکت باشید. در مقابل مثلا در فضاهای بیمارستانی و برای شستشوی بهتر استفاده از جاروبرقی آب و خاک استفاده می‌شود.

اندازه مخزن نکته دیگری است که باید هنگام خرید جاروبرقی صنعتی به آن توجه کنید. طبیعتا هرچه مخزن بزرگ‌تر باشد؛ امکان کار مداوم‌تر دستگاه بیشتر فراهم است؛ و البته به همین نسبت نیز قیمت و اندازه دستگاه بزرگ‌تر خواهد شد. جاروبرقی‌ها از این نظر می‌توانند بسیار متفاوت بوده و از مخزن‌های کوچک 5 لیتری تا مخازن بسیار بزرگ 150 لیتری را ارائه دهند.

آخرین نکته قیمت مناسب و خدمات پس از فروش مطمئن دستگاهی است که انتخاب می‌شود. برندهای ایرانی و خارجی بسیاری در این حوزه فعالیت می‌کنند که طیف قیمتی بسیار متنوعی را ارائه می‌دهند.

موتور جاروبرقی صنعتیموتور جاروی صنعتی

  

 

..